U svom svakodnevnom okruženju djeca su izložena velikom broju virusa i bakterija. Tako igra s vršnjacima odnosno boravak u zatvorenom prostoru mogu uzrokovati učestale pojave i širenje različitih infekcija. No,neće ovi faktori podjednako utjecati na svu djecu. Dok se kod nekih imunološki sustav uspješno bori protiv raznih uzročnika bolesti ,drugi će češće obolijevati.
Ključan preduvjet za imunitet vašeg djeteta je dovoljno sna. Osim što utječe na fizički i psihički razvoj djeteta,pomaže kod održavanja zdravlja i obrane od infekcije. Malo sna čak može djelovati i na trajanje učinkovitosti cijepljenja. Uvedite večernju rutinu,kupanje,večera,priča,maženje i odlazak djeteta u krevet. Treba ići spavati budan tako da u slučaju noćnog buđenja dijete može samo zaspati i lakše se umiriti. Malom djetetu treba 12-13 sati sna.
Pobrinite se da vaše dijete kroz svakodnevnu prehranu unosi dovoljnu količinu tekućine u obliku vode,mlijeka,voćnih sokova bogatih vitaminima. Izbjegavajte pića sa umjetnim sladilima i visokim udjelom šećera.
Uravnotežena prehrana- nutritivni nedostaci mogu povećati osjetljivost na uzročnike bolesti,stoga u svakodnevnoj prehrani treba biti svježe voće i povrće,orašasti plodovi,sjemenke,cjelovite žitarice.
Namirnice koje doprinose jačanju imuniteta su limun, jagode, banane, dinje, borovnice, marelice, grejp, špinat, kelj, češnjak, luk,rajčice, brokula, mahunarke, žuto i narančasto povrće. Sve one sadrže visoku razinu vitamina,minerala,enzima,antioksidansa koji jačaju imunitet. Važna je konzumacija žutog i narančastog povrća koje sadrži karotenoide,prirodnu tvar koja potiče imunološki sustav i proizvodnju bijelih krvnih zrnaca.
Konzumacija šećera s druge strane smanjuje broj i funkciju bijelih krvnih zrnaca koja pomažu u borbi protiv raznih infekcija i povećavaju efikasnost imunološkog sustava. Osim toga šećer je odgovoran za pojavu diabetesa i bolesti srca. Zna se da šećer napada stanice koje tijelu pomažu u obrani od infekcije. Jedno istraživanje je pokazalo da djeca koja dnevno piju 2 zašećerena napitka – voćni ili čokoladni napitak, imaju 40% manje učinkovite leukocite i samim tim češće su bolesna i više ranjiva u doticaju s infekcijama. Dajte djetetu voće a želju za slatkim ispunite samo iznimno – za slavlje.
Umjesto takvog slatkog obroka ponudite djetetu voće ili voćni jogurt.
Morate znati da su današnja djeca znatno teža od nekadašnje djece,djelomično i zato jer se manje kreću. Svakodnevno svjedočim situacijama da roditelji djecu unose i iznose iz vrtića,da bi bilo brže. Čak i najmlađa djeca trebaju vježbanje jer im ono održava srce i cirkulaciju,jača mišiće i kosti,troši tjelesnu mast. Djecu koja hodaju ne treba voziti u kolicima, pustite ih da hodaju,trče,voze bicikl,skaču,penju se,plivaju.
Tijelo vašeg djeteta treba i određenu količinu nezasićenih masnih kiselina da bi ostalo zdravo. Mnoge vrste riba – tuna,losos, prirodno su bogate omega 3 masnim kiselinama. Drugi izvor omega 3 mas.kis. Je laneno ulje koje se može dodati u žitarice ili zobenu kašu. Osim toga još se nalaze u lješnjacima, pistacijama, orasima.
Naravno da će velika većina vas posegnuti za vitaminskim pripravcima za jačanje imuniteta ali potrudite se dati vitamine u prirodnom obliku.
Vitamin c osim što povećava proizvodnju leukocita,povećava i razinu interferona-prirodnog proteina koji proizvode stanice imunološkog sustava kao odgovor na viruse,parazite. Potrebna dnevna količina vit c može se unijeti konzumacijom 5 manjih obroka voća i povrća dnevno (veličina dječje šake )kroz hranu ili tekućinu.
Vitamin d nastaje pod utjecajem sunca a ima ga i u plavoj ribi. Znanstvena istraživanja pokazuju kako se imunološki sustav ne može aktivirati bez vit d. Vitamin d osim ove imunološke uloge regulira i hormonsku ravnotežu.
Vitamin e važan antioksidans koji potiče proizvodnju t – limfocita stanice koje traže i uništavaju bakterije. Ima ga u sjemenkama i biljnjim uljima i žitaricama.
Od minerala važni su cink i selen. Postoje u prodaji preparati tih minerala ali bolje je dati ih u tuni, škampima, cjelovitim žitaricama, povrću, smeđoj riži, siru,bijelom pilećem mesu, češnjaku, fažolu, jajima, grašku. Deficit cinka može dovesti do bolesti – dermatitisa,teškog cijeljenja rana,izazivati svrab po tijelu,može izazvati poremećaj u rastu. Kod ljudi koji imaju nedostatak cinka možemo vidjeti bijele mrlje po noktima,imaju suhu kožu. Dnevni preporučeni unos za djecu je 3-5 mg dnevno,trebale bi ga uzimati trudnice jer utječe na razvoj bebinog mozga.cink djeluje kao antioksidans pa eliminira nagomilavanje toksina u tkivima,zato ga između ostalog povezuju s pojavom alzheimerove bolesti.
Prirodni preparati kod jačanja imuniteta također mogu pomoći npr. Ehinacea koja ima antiupalno i antivirusno djelovanje, zovu je prirodnim antibiotikom i može se koristiti kao čaj,kapi.
Matična mliječ potiče regeneraciju svih stanica u tijelu. Za dijete do 5 godina starosti može se dati dnevno 0,5 gr sa pauzama u uzimanju,npr. 30 dana pa pauza.
Cjepiva mogu pružiti imunitet za određenu vrstu bolesti ali ne povećavaju ukupni imunitet ili zdravlje djece. Kad se daje cjepivo u organizam se injicira sićušna količina uzročnika bolesti kako bi tijelo počelo proizvoditi antitijela i kad se idući put nađe u kontaktu s uzročnikom imati će spremna antitijela da se obrani. Naravno imajte na umu potencijalne nuspojave i vodite na cijepljenje posve zdravo dijete jer će u suprotnom biti podložnije lošoj reakciji.
Boravak na zraku –rekreacija je poželjna od najranije dobi. Organizam koji redovito vježba i održava kondiciju lakše podnosi bolesti. Vikendom treba ići na izlete,sa raznim sportskim rekvizitima,idealno je da se dijete bavi bar jednim sportom da bi steklo naviku stalne fizičke aktivnosti.
Roditeljski strahovi tipa izlaska na zrak kad je vani temperatura u minusu,ništa ne znače. Naime, sluznica se u toplim prostorijama posuši,izlaskom na zrak sluznica se širi i počinje izlučivanje što je poželjno. Zato mi nikad ne idemo van bez bale papira.
Druženje djeca koja idu u vrtić,igraju se u parku,idu u igraonice sigurno će pokupiti više uzročnika bolesti od onih koji to ne čine i u početku će više šmrcati i kašljati ali će do 5 godine bolje odolijevati bolestima nego djeca koja se nisu redovito družila s vršnjacima. Osim što djeci jača imunitet raste im i samopouzdanje i dobro raspoloženje.
Pušenje otrovi iz cigaretnog dima izuzetno su štetni za organe u razvoju, pasivno pušenje u djetinjstvu povezano je sa astmom,općenito dišnim ali i srčanim bolestima.
Emocije imunitet je povezan i s emocijama pa će tako brižan odnos također ojačati djetetovo zdravlje – maženje,škakljanje,izražavanje nježnosti će pomoći vašem mališanu da izraste u snažnu i sretnu osobu. Dodirom možemo djetetu olakšati mnoge tegobe kad je bolesno i zato takvom djetetu nije mjesto u vrtiću,to stalno govorim roditeljima,odgajatelj se s tolikim brojem djece ne može posvetiti jednom bolesnom.
Pranje ruku vaše dijete mora doći u kontakt s bakterijama i virusima kako bi izgradilo imunosni sustav ali prevelika izloženost može dovesti do bolesti pa i onih težih. Prva linija obrane je često pranje ruku,naročito kod prehlade i proljeva. Respiratorne infekcije se šire kontaktom i kapljičnim putem,zrakom. Mala djeca ne znaju staviti ruku na usta kad kišu,kašlju,imaju dude koje padaju pa ih neko drugo dijete uzme i ruke su im pune uzročnika bolesti koje onda treba maknuti. Mi u vrtiću djecu tome učimo ali činite to i vi kod kuće. Važno je da se ruke operu vodom i sapunom ali je isto tako važno da se dobro obrišu jer ako se to ne učini ,imamo topao i vlažan milje koji je dušu dao za razvoj bakterija.
Kućni ljubimci dokazano je da djeca koja žive s nekom životinjom imaju jači imunitet jer su izloženi većem broju različitih virusa i bakterija a o emocionalnom dobru da ne govorimo. Ne morate nužno imati životinju kod kuće ali odvedite dijete prijateljima koji ih imaju,u zoo, na selo
Kažu da smo se udaljili od prirodnih,starih bakterija,odnosno da bi trebali pustiti djecu da kopaju zemlju,da idemo s njima u šumu,da se ne grozimo kad dotaknu neku bubu,pauka ,da se igraju u pijesku. Često puta nas neki roditelji pitaju kako se njihovo dijete u vrtiću tako zaprlja akod kuće nikada. Eto,učimo ih samostalnosti ali i osjećaju da mogu i ono što inače ne smiju.